gulden teztel

 

 

 

GÜLDENTEZTEL

 
 
 
 


Ankara’da doğan Teztel, beş yaşında piyano eğitimine başladı. 1978 yılında girdiği
İstanbul Belediye Konservatuvarı yarı zamanlı piyano bölümünde Prof. Ova Sünder’in öğrencisi oldu.
Bu dönemde  Biret, Margulis ve Zaritskaya’nin masterclass’lerine katıldı.
1990 yılında Robert Kolej’den mezun olan Teztel, aynı yıl Oberlin Conservatory’den kazandığı bursla lisans eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve burada Prof. Lydia Frumkin ile dört yıl çalıştı.
Bu  yıllarda solo ve oda müziği konserleri verdi, konservatuvarın öğretim programına seçildi ve “Piyano Jürisi Ödülü”nü kazanarak “BM in Piano Performance” diploması ile mezun oldu. Yüksek lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan alan Teztel, İTÜ Dr. Erol Uçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (MIAM) sürdürdüğü doktorasını 2007 yılında tamamladı.  Buradaki eğitimi sırasında Devlet Sanatçısı Ayşegül Sarıca ile çalıştı. 2011 yılında Doçent, 2017 yılında Profesör ünvanı aldı.

Fransa, İngiltere, Almanya, İsviçre, Kuveyt ve Ermenistan’da; ayrıca Türkiye’nin birçok şehrinde konserler vermiş olan Teztel, İstanbul Klasik Müzik Festivali, Fransa’da Türk Mevsimi, D-Marin Turgutreis ve Mersin Festivali gibi uluslararası festivallerde yer aldı.  Alexander Markov, Albert Markov, Eduard Tadevosyan ve Yair Kless ile sahne aldı; ayrıca Cihat Aşkın ve Bahar Biricik ile  birçok resital verdi. Ayşegül Kirmanoğlu ve Reyent Bölükbaşı ile “Trio’le” adlı oda müziği grubunun;  İstanbul Modern Müzik Topluluğu’nun ve Ilgın Aka ile kurduğu Piyano Duo’nun üyesi olarak  konserler çaldı. “Trio Avrasya”
üyesi olan Teztel’in, Cihat Aşkın ile birlikte yaptığı “Schumann” CD’si, Kalan Müzik etiketiyle 2010 Schumann yılında yayınlandı.

Sahne psikolojisi alanında da ders ve seminerler veren Gülden Teztel, halen İstanbul Üniversitesi
Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı’nda görev yapmaktadır.